ברלין > מי מפחד ממוסלמים?

מסיבות כאלה ואחרות לקח לי זמן לכתוב על הנושא למרות שהפוסט הזה ממתין לי כ״טיוטא״ כבר דיי הרבה זמן.
לאחרונה נשאלתי האם מסוכן בברלין בגלל כמות המוסלמים בה – אתם יודעים פליטים, מבקשי מקלט, מהגרים וכל מה שמראים לנו בטלוויזיה…

אני לא מעוניינת להכניס פוליטיקה לבלוג שלי ולכן אכתוב על הנושא בקצרה ובזהירות.

נתחיל מהנתונים היבשים; פניתי לד״ר תמר גבלינגר שהיא אשת אשכולות אמיתית; מרצה, חוקרת בתחום ההיסטוריה של יהדות גרמניה, מחברת ״מדריך שיחור לברלין״, מדריכת סיורים ועוד – וביקשתי לדעת מהו אחוז המוסלמים לעומת כלל האוכלוסייה בארץ, בברלין בפרט ובגרמניה בכלל – להלן המספרים שקיבלתי ממנה;

– אחוז המוסלמים במדינת ישראל היינו 17% (לא כולל שטחים, עם השטחים המספר עולה ל-50%)

– לגבי גרמניה, תמר אומרת שקשה להוציא נתונים מדויקים והסטטיסטיקות מאוד בעייתיות כיוון שלא קיים "ועד עליון" של מוסלמים בגרמניה ולכן קשה לעשות סטטיסטיקה אמינה. עם זאת, תמר הצליחה לאסוף נתונים ממקורות שונים ומצאה שמכלל אוכלוסיית גרמניה ישנם כ- 3.5-4% מוסלמים (אם מרבית ה-800 אלף מבקשי מקלט שהגיעו בשנה האחרונה לגרמניה הם מוסלמים – מדובר בתוספת של קצת פחות מאחוז והופך את הנתונים מ-3.5% ל-4.5%). בברלין מדברים על כ-200-300 אלף מוסלמים (אך הסטטיסטיקה לא מדויקת), כלומר כ-9% מוסלמים מכלל האוכלוסייה בברלין (גם במקרה הזה, אם מרבית מבקשי המקלט שהגיעו בשנה האחרונה מוסלמים, התוספת זניחה ומעלה, אולי, את האחוז מ-9% ל-11%)

לפני כמה ימים התפרסמה כתבה של תמר בעניין האיסלאם בברלין – ממליצה לכם לקרוא אותה – לחצו כאן 

תקראו את הנתונים שוב ותעשו את החישוב בעצמכם.

אחרי שקראתם את הנתונים היבשים אני רוצה לשאול אתכם מה זה בעצם משנה? כולנו בני אדם ואני מאמינה שצריך להתייחס לכל אחד באשר הוא כבן אדם. כריסטיאן, בן זוגי, ברלינאי אמיתי (נולד, גדל וחי כאן כל חייו) טוען שברלין ללא זרים בכלל וערבים וטורקים בפרט זאת לא ברלין – מה שמייחד את העיר הזאת, זאת הפתיחות התרבותית והרבגוניות שלה. ברלין זאת עיר של אינטגרציה תרבותית שחרטה על דגלה את הסלוגן Multikulti ולא בכדי.

ואם נחזור לעניין "התיירותי"; ללא מהגרים כלל ומוסלמים בפרט לא היו בברלין מסעדות מגוונות (ניסיתם כבר את עכו? – אם לא, אתה חייבים!), לא היו בברלין שווקים מעניינים ובאופן כללי העיר הייתה נראית לגמרי אחרת ואני מרשה לעצמי לומר שייתכן ואף מנומנמת ומשעממת.

אם אתם בכל זאת מתעקשים – כמות המוסלמים שתתקלו בהם בטיול שלכם תלויה באזורים שבהם תבקרו בברלין – בכל עיר גדולה בעולם קיימות שכונות שבהן אוכלוסיית המהגרים גדולה ומורגשת יותר ואתם לא חייבים לבקר באזורים האלה אם זה לא מתאים לכם.

*מרגישה קצת טיפשי שפוסט על עניין כל כך חשוב נגמר בסופר של דבר בקלישאה בדמות המלצה ללכת לאכול חומוס – אך כיוון שהנושא כל כך מורכב ורגיש ואני לא מעוניינת להפוך את הבלוג לבמה פוליטית החלטתי לכתוב על הנושא בצורה הכי קלילה שהצלחתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s